Publikace

Zpět na výpis

Využití parenchymových orgánů jako akustického okna

07.12.2018

Akustické okno

K pochopení tohoto pojmu je nejdříve nutné osvěžit si princip fungování sonografického vyšetřování. Sonografie využívá šíření a odrazů mechanických vln o vysoké frekvenci k zobrazení tkáňových struktur. Šíření ultrazvukových vln je možné pouze v prostředích, která vykazují určitou elasticitu. Na základě jejich akustické impedance následně dochází k odrazu části energie, jenž je převáděna do podoby finálního obrazu. S tím souvisí schopnost některých tkaní jako jsou například slezina a játra, snadno přenášet vlny a zobrazovat tak i orgány uložené „za nimi“. K vizualizaci hluboko uložených regionů zpravidla používáme konvexní sondy s rozmezím frekvencí 3-5 MHz.


Akustické okno můžeme získat například přiložením sondy do oblasti pravého hypochondria, kde nám parenchym jater zprostředkuje okno k nahlédnutí na pravou stranou brániční klenby, zejména pak do oblasti recesu. Obdobně vyšetříme levou stranou s pomocí parenchymu sleziny.

 
Vyšetření oblasti bránice a báze plic může být cenným vodítkem k diagnostice přítomnosti pleurálního výpotku, který jsme pomocí UZ schopni detekovat již při objemu kolem 50 ml v porovnání s běžným rentgenem hrudníku, jenž je schopen jej určit až při objemu 100 - 150ml. Abdominální zobrazení nám taktéž může poukázat na změny ve vzdušnosti plicní tkáně a být tak nápomocno při rozlišení zánětlivé nebo nádorové etiologie. V neposlední řadě díky dynamičnosti UZ obrazu hodnotíme také pohyby bránice, které mohou být alterovány v případě těžkého emphysemu.

Praktické ukázky a další užitečné rady pak naleznete v tomto videu:

https://www.youtube.com/watch?v=X1E7OgOLzw0